Elastomer Köprü Mesnetleri

Elastomer Köprü Mesnetleri

Elastomer deprem izolatörleri, vulkanize edilmiş kauçuktan imal edilen dikdörtgen, kare veya silindir şeklinde bir parçadır. İçerisinde çelik plaka bulunan bu mesnetler, köprü ve viyadük ayakları üzerine veya bina temellerine yerleştirilir. Mesnetler; köprüleri, sıcaklık, titreşim ve benzeri olumsuz etkilerden, binaları da yer sarsıntısından, sismik ve akustik etkilerden korur. Elastomer mesnetlerin, sıkışabilme özellikleri sayesindehem statik ve hem de dinamik yükleri dengeleme özellikleri vardır.
Mesnetlerimiz kullanım yerlerine göre; TABİİ KAUÇUK, ETİLEN PROPİLEN KAUÇUK, KLOROPREN, BUTİL KAUÇUK, NEOPREN ve KLOROBUTİL kauçuktan ve istenilen ölçülerde imal edilebilmektedir.

Günümüzde inşaat dünyasında kullanılan elastomerik mesnetler hassas malzemelerden oluşan gelişmiş ürünlerdir. Elastomerik mesnetler tabaka halinde dizayn edilir ve güçlü preslerde üretilir. İlgili standardın gereklilikleriyle bağlantılı olarak (CR) kloropren-kauçuk veya (NR) tabii kauçuk ve bu kauçuk plakaların arasındaki metal plaka tabakalardan oluşurlar.
Dış etkenlerle yüzey teması halinde bulunan çelik bileşenler , korozyona karşı korumalı olarak ve istenirse müşterilerin ek talepleri doğrultusunda üretilirler. Standart dizaynlarda uygulanan genel korumalar ; kumlama (SA3) , galvanizleme (çinko metal sprey – TS  EN ISO 12944 standardı gereklerine göre) ve dış katmanlara iki kat özel kaplama boyası yapımıdır.
Bu arada metal plakaların kalitesi ve yoğunluk derecesi de yine ilgili standardın gerekliliklerine göre belirlenmektedir.